Mélyül az LMP válsága: a teljes Vas vármegyei elnökség elhagyta a pártot
Az elmúlt hónapokban sorra hagyták el a pártot legismertebb politikusai.
Levélben kérdezi az LMP társelnöke az Egyesült Államok nagykövetségének ideiglenes ügyvivőjét arról, hogy a beutazási tilalommal sújtott magyar állampolgárokkal szemben felmerült-e bűncselekmény gyanúja. Az LMP szerint ugyanis a jelenlegi szabályozás alapján is szolgáltathatott adatot az Egyesült Államok a korrupciós gyanú kapcsán.
Schiffer András levelet írt André Goodfriend ideiglenes amerikai ügyvivőnek, amelyben azt kérdezi, hogy felmerült-e bűncselekmény gyanúja a beutazási tilalommal sújtott magyar állampolgárokkal szemben. Az LMP álláspontja szerint a jelenlegi szabályozás alapján is szolgáltathatott volna adatot Amerika az ügyben.
Az ellenzéki politikus a magyar és az amerikai kormány által 2008-ban kötött megállapodásra hivatkozik, amely a bűncselekmények hatékonyabb megelőzése és leküzdése érdekében történő partneri együttműködés fokozásáról szól. A törvényben kihirdetett megállapodás kimondja, hogy bűncselekmények megelőzése és leküzdése érdekében, a felek egyedi esetekben erre irányuló megkeresés hiányában is átadhatnak a másik fél számára személyes adatokat, amennyiben bizonyos körülmények alapján okkal feltételezhető, hogy az adott személy bűncselekményt fog elkövetni vagy követett el, vagy egy szervezett bűnözői csoportban vagy bűnszervezetben vesz részt – fejtette ki az LMP társelnöke.
Schiffer András a megállapodásra hivatkozva azt kérdezte az ügyvivőtől, hogy a kitiltott emberek esetében felmerült-e bűncselekmény elkövetésére történő előkészület, bűncselekmény gyanúja, illetve szervezett bűnözői csoportban történő részvétel, illetve, ha a fenti gyanú fennáll, a megállapodás alapján átadták-e a vonatkozó információkat a magyar fél kapcsolattartójának.
Az Index korábban arról írt: pusztán az amerikai szabályozás alapján is lehetőség van az érintettek személyének felfedésére, ugyanis a külügyminiszter egyedi esetekben engedélyezheti külföldi kormányoknak az adatok kiadását, ha azt bűnüldözési célok indokolják, és az adott bűncselekményt Amerikában is üldözik. Meg is kérdeztük az amerikai nagykövetséget, hogy miért nem alkalmazzák ezt a kivételt és egyáltalán mérlegelik-e az adatok kiadását ezen szabály alapján, de többszöri érdeklődésünk ellenére sem kaptunk érdemi választ. Legutóbb azt mondták, hogy „amint lesz mondanivalónk, azonnal értesítjük”.
Eddig az Amerikából kitiltott hat tisztviselő közül csak Vida Ildikó, a NAV elnöke hozta nyilvánosságra, hogy érintett az ügyben.